Sen yeter ki tatile çıkmak iste; Fethiye 12 Ay Seni Bekliyor

Tatil365gun

Sen yeter ki tatile çıkmak iste; Fethiye 12 Ay Seni Bekliyor

Muğla’nın göz bebeği Fethiye, çam ormanları ve temiz plajlarıyla bu sezonda da tatilcileri bekliyor. Yerli ve yabancı turistlerin her sezonda bir defa uğrak noktası olan inci tanesinde, ekonomik tatil yapmak isteyenler için araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda yapılabilecek aktiviteler, gezilebilecek plajlar ve tarihi yapılar aşağıda liste halinde verilmiştir.

* Fethiye Plaj ve Koyları

*Fethiye’nin Doğal Yapıları

* Antik ve Tarihi Yapıtlar

* Yapılabilecek Aktiviteler

Yapılabilecek ekonomik tatil için, yukarıdaki listede yer alan yerler kategorize edilmiştir.

Fethiye Çalış Plajı
Fethiye Çalış Plajı

Fethiye Plaj ve Koyları

Tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden birisi de, Ölüdeniz bölgesidir. Temiz plaj ve koylarıyla deniz keyfi yapılacak birçok bölge mevcuttur. Aynı süreç içerisinde Ölüdeniz bölgesine giden tatilciler, Kelebek Vadisi’ne de uğrayarak güzel bir gün geçirebilirler.

Dünya mirası koruma alanı olan Kelebek Vadisi, her bütçeye uygun konaklama seçenekleriyle tatilcilerin ilk tercihlerinden birisidir. Günübirlik Ölüdeniz tekne turları ile Kelebekler vadisini ziyaret edebilirsiniz.

Dalış konusunda Türkiye’nin en iyi şartlarını sunabilen Mavi Mağara olarak bilinen bölge, dalış merakı olan ve düşük bütçeyle gerçekleştirmek isteyen tatilciler için biçilmiş kaftan. Bu bölge özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Sarıgerme Plajı’nda uygun otopark ücretleri ile, tatilciler gün boyu plaj keyfi yapabilir.

Fethiye Sahili | Şehit Fethi Bey Parkı
Fethiye Sahili | Şehit Fethi Bey Parkı

Fethiye’nin Doğal Yapıları

Bölgenin merkezinde güzel vakit geçirmek için Kordon tatilcileri bekliyor. Parklar, yeşil alanlar, dinlenme yerleri, eğlence mekanları ve deniz manzarası da eklenince muazzam güzellikte doğal yapı ortaya çıkıyor. Kordon bölgesinde uygun fiyatlara konaklama imkanı mevcut olup, tatilciler küçük tekneler ile gezintiye çıkabilirler.

Tekneleri kiralayarak, güzel bir gece geçirilebilir. Yemek, dans, eğlence, tekne ve deniz 5’lisi ile, unutulmayacak gün yaşayabilirler. Bütçesi sıkıntılı olan yerli turistler, merkezde Kordon bölgesinde uygun fiyata tatillerini yapabilirler. Aynı süreç içerisinde 1603 metre olan Yeni 3. Etap Yürüyüş Bandı projesi aktiftir.

Proje dahilinde tatil yapmak isteyenler için, yeni bir aktivite daha listeye eklendi. Genellikle spor ve yürüyüş amaçla gidilir. Bandın sonunda 4km uzunluğa sahip Çalış Plajı bölgesi mevcuttur. Spor ve yürüyüşlerini yapanlar daha sonra plaja giderek, denizin tadını çıkartabilirler. Çalış Plajı bölgesi sörf için oldukça tercih edilen bölgelerden birisidir. Uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü yapılabilmektedir.

Fethiye Amintas Kaya Mezarı
Fethiye Amintas Kaya Mezarı

Antik ve Tarihi Yapıtlar

Muğla’nın inci tanesi Fethiye bölgesinde yerli ve yabancı turistler için, tercih edilen antik ve tarihi yapıtların listesi aşağıda verilmiştir.

*Fethiye Kalesi

*Kayaköy

*Amintas Kaya Mezarları

* Balık Hali

* Afkule Manastırı

* Fethiye Müzesi

* Antik Kentler (Letoon, Tlos, Araxa, Arsada, Pyndai, Telmessos, Xanthos, Karmilassos, Pınara Antik Kenti)

Tatil ile kültürel aktivitelerini bir araya getirmek isteyen tatilciler için, yukarıdaki listede Fethiye ilçesinde görülebilecek tüm yapıtlar mevcuttur. Tercih edilen diğer tatil yörelerine göre, bu bölgede çok daha fazla antik kent mevcuttur.

Sen yeter ki tatile çıkmak iste; Fethiye 12 Ay Seni Bekliyor

Sen yeter ki tatile çıkmak iste; Fethiye 12 Ay Seni Bekliyor
Sen yeter ki tatile çıkmak iste; Fethiye 12 Ay Seni Bekliyor

Fethiye’de Yapılabilecek Aktiviteler

Bölgede yapılan aktivitelerden uçurtma sörfü, rüzgar sörfü, Ölüdeniz yamaç paraşütü, Fethiye tüplü dalış, motocross, jeep safari ve doğa yürüyüşleri en çok tercih edilen aktivitelerden birisidir. Çalış Plajı’nda uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü yapılırken, Motocross tutkunları da Saklıkent, Ölüdeniz ve Kayaköy bölgesinde yer alan pistlerde harika vakitler geçirebilir. Genellikle yamaç paraşütü yapılan bölge ise, Babadağ’dır. Her yıl binlerce misafir yamaç paraşütü yapmak için Fethiye Ölüdeniz bölgesini tercih etmektedir.

Geçmiş tarihi oldukça eskiye dayanan yerleşim yeri, günümüzde de gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Yaz sezonunda tatil yapmak isteyen tatilciler, oldukça uygun konaklama fiyatlarına sahip Fethiye bölgesini tercih edebilirler. Yerleşkede doğal plajlar, koylar olduğu gibi antik kentler ve tarihi yapıtlar da mevcuttur.

 

Tatil365gun