Mavi Rota Fethiye

Tatil365gun

Mavi Rota Fethiye

Tatilcilerin en gözde duraklarından biri olan Fethiye, bir zamanlar Likya uygarlığının en önemli şehirlerinden biri olan “Telmessos” antik kenti olarak biliniyordu. Telmessos, kültürel açıdan zengin ve gelişen bir şehirdi. Bugün hala ayakta kalan birçok Anıta ev sahipliği yapıyor. İşte, daha pek çok turistik mekana sahip Fethiye’de gezilecek yerler ve önemli aktiviteler:

Mavi Rota Fethiye
Mavi Rota Fethiye

1-Antik Kaunos Kaya Mezarları

Kaunos Kaya Mezarları, Fethiye’ye yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Kaunos Antik Şehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almakta olup, kaya mezarlarını tarihi, tiyatro ve tapınak ile birlikte 3.000 yıl öncesine dayanıyor. Burayı ziyaret ettiğinizde muhteşem İztuzu plajına da günübirlik gitme fırsatı elde edebilirsiniz. Dalyan turunda bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini yakından tanıma şansını bulabilirsiniz. 

2-Muhteşem Manzaralı İztuzu Plajı

Dalyan’da bulunan İztuzu Plajı, deniz kaplumbağalarının yuvası olarak bilinir. 5 kilometre uzunluğundaki harika plaj gün boyunca açıktır. Burası, Deniz Kaplumbağası Kurtarma Merkezi’ne (DEKAMER) de ev sahipliği yapıyor. Sahada rehabilite edilen yaralı kaplumbağaların yanı sıra, serbest bırakılacak olan yeni çıkmış kaplumbağalar da bulunuyor. Koruma ve araştırma projelerini desteklemeye yardımcı olmak için bağış yapabiliyorsunuz.

3-Babadağ Üzerinde Yamaç Paraşütü

Fethiye’de yamaç paraşütü yapmak en popüler etkinliklerden biridir. Babadağ Dağı’nın tepesine çıkıp harika bir manzara eşliğinde yamaç paraşütü heyecanını deneyebilirsiniz. Babadağ ayrıca Fethiye’de gün batımını izlemek için en iyi mekanlardan biridir. Ölüdeniz de başınızı gökyüzüne kaldırdığınızda Babadağ dan havalanan yüzlerce yamaç paraşütünü görünce sizde yapmak isteyeceksiniz. Babadağ yamaç paraşütü aktivitesine katılmak için erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın

4-Fethiye Babadağ Teleferik

2021 yılının Haziran ayında hizmete giren Babadağ Teleferik projesi ile Fethiye turizm çeşitliğine bir yenisi eklenmiş oldu. Babadağ’ın flora ve faunasını yakından gözlemek isteyenler, gün batımında Babadağ’dan Ölüdeniz manzarasını izlemek ve akşam yemeği için tercih edilmektedir. Teleferikle 1200 ve 1700 mt pistlerine teleferik ile 1800-1970 mt pistlerine ise telesiyej ile ulaşılmaktadır.

Mavi Rota Fethiye

Mavi Rota Fethiye
Mavi Rota Fethiye

5-Saklıkent Kanyonu’nda Yürüyüş

Saklıkent Kamyonu ve Saklıkent Milli Parkı, Fethiye’ye yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır. Kanyon, yaklaşık 300 metre derinlikte ve 18 kilometre uzunluğundadır. Saklıkent Boğazı’na yürüyüş yapmak Fethiye’de yapılabilecek en popüler aktivitelerden biridir. Bu olağanüstü güzelliklere sahip kamyon kesinlikle görülmeye değer.

6-Tlos Antik Kenti

Fethiye’den 1 saat uzaklıkta bulunan Tlos antik kenti 4.000 yıldan daha eski bir geçmişe sahiptir. Bu antik kentin, Likyalıların en önemli dini mekanlarından biri olduğuna ve Poseidon’un oğlu Bellerophon’un bir zamanlar burada yaşadığına inanılıyor. Ziyarete açık kalıntılar arasında tiyatro, stadyum, agora, kaya mezarları ve bir kale yer alıyor.

7-Ölüdeniz Plajları

Fethiye’de tatilin tamamlanması için mutlaka yapılması gerekenlerden biri , Ölüdeniz’i ziyaret etmektir. Burası dünyanın en çok fotoğrafı çekilen plajlarından biridir. Ölüdeniz adı verilen bu bölgede suyun dinlendirici sakinliği insanı mest ediyor. Birbirinden güzel plajları ise her yaz sezonu adeta turist akınına uğruyor.

8-Çalış Plajı

Fethiye’nin 7 km uzağında şehir merkezine en yakın plajı konumunda yer almaktadır. Çalış bölgesinde bulunan hoteller ve apartlar sayesinde hızla gelişmektedir. Fethiye de en güzel gün batımı manzarasını izleyebileceğiniz ender yer yerlerdendir. Akşamları ise sahilde bulunan bir çok bar, restaurant ve hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Tatil365gun